top of page

"Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem"

- Hipokrates

Katarzyna Gałecka

Moją pasją jest zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia, stosowanie właściwej diety i naturalnych suplementów na bazie ziół i roślin leczniczych. Zawodowo jestem zaangażowana w obszarze dietetyki klinicznej.

 

Przez wiele lat chorowałam i nie sądziłam, że mogę pozbyć się objawów chorobowych takich jak hipoprokonwertynemia - choroba zbliżona do hemofilii, która była już bardzo zaawansowana, ponieważ miewałam samoistne krwotoki z nosa przy myciu głowy. Również zmagam się z takimi chorobami wątroby jak Wilsona czy hemochromatoza.  Lekarze twierdzili, że są to choroby genetyczne i nic nie da się z tym zrobić. Mylili się. Jeżeli dokładnie przyjrzymy się naszemu organizmowi, naszym mutacjom i chorobom, to poprzez właściwą dietę, często eliminację tego co nam szkodzi i wzbogacenie organizmu wartościowymi składnikami, możemy wieść wspaniałe życie, bez wizyt u lekarzy i ciągłego zażywania leków, które nie są obojętne dla naszego organizmu, zawsze mają skutki uboczne.

                  

 

 

Dietetyk z wykształceniem Akademii Medycznej  w Gdańsku i chemik żywności  Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik naukowy o specjalizacji toksykologii. Specjalizuję się w dietoterapii chorób wątroby, trzustki i wynikających z autoagresji m.in. zapalenia tarczycy HASHIMOTO, oraz alergii i nietolerancji pokarmowych. Pracowałam przez wiele lat na stanowisku naukowo dydaktycznym na Worcester Politechnic Institute w Stanach Zjednoczonych. Badania naukowe obejmowały zagadnienia biochemii i żywności modyfikowanej genetyczne (GMO). Stale pogłębiam moją wiedzę na licznych szkoleniach, biorę udział w konferencjach na temat zdrowia, również jako prelegentka. O roku 2004 jestem edukatorką w programach promocji zdrowia dla dzieci, młodych rodziców, seniorów. Zajmuję się prowadzeniem warsztatów dietetycznych i wykładów na terenie szkół, Zielonych Szkół i Ośrodków Wczasów Zdrowotnych na temat zdrowego odżywiania. Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Część ketchupów ze sklepów ma niewiele składników odżywczych. Znajdziemy w nich za to skrobię modyfikowaną i sporo konserwantów, w tym benzoesan sodu, który wraz z witaminą C zawartą w pomidorach tworzy rakotwórczy benzen.

Przedstawiam wam wypróbowany przeze mnie przepis na najlepszy domowy ketchup!

SKŁADNIKI
1 łyżka oleju kokosowego
1 starty kawałek startego świeżego imbiru
1 starty kawałek startej, świeżej kurkumy (lub łyżka zmielonej)
2 łyżeczki chilli w proszku
3 starte ząbki czosnku
1/4 łyżeczki cynamonu
1 łyżka curry
1 łyżka zmielonych nasion czarnuszki
2 łyżki octu jabłkowego
1 litr pomidorów z puszki (lub własnej produkcji)
4 łyżki brązowego cukru
1 łyżeczka różowej soli himalajskiej

PRZYGOTOWANIE:
1) Rozgrzej olej kokosowy w garnku. Dodaj przyprawy: imbir, kurkumę, chili, czosnek, cynamon, kminek, curry i nasiona czarnuszki, wymieszaj i smaż przez 1 minutę, aż będą pachnące. Dodaj ocet i wymieszaj z pastą, a następnie dodaj pomidory i cukier. Mieszaj aż wszystko się połączy i gotuj bez przykrycia na wolnym ogniu przez 1 godzinę.
2) Wlać mieszaninę do miksera o dużej mocy i mieszać na wysokiej prędkości przez 2 minuty, aż do całkowitego wygładzenia. Na koniec dodaj sól, ostudź i gotowe! :)

Smacznego :)

Zachęcam do porannego oczyszczania organizmu.

SKŁADNIKI

1 pęczek szpinaku i jarmużu

sok z 1/2 cytryny i 1/2 pomarańczy

seler naciowy

pietruszka naciowa (opcjonalnie brokuł, kapusta)

1-2 jabłka

awokado

garść kiełek

1 łyżka miodu

1 szklanka wody

1 łyżka oleju lnianego

 

PRZYGOTOWANIE

Liście szpinaku i jarmużu dobrze umyć, jabłka pokroić. Zmiksować wszystkie składniki dodać wodę według uznania i miód. Koktajl oprócz swojej funkcji oczyszczającej, dostarcza żelazo, wapń, beta-karoten, magnez, witaminę C i przeciwutleniacze. Smacznego! :)

bottom of page